В свіжому номері журналу “Ландшафт і архітектура” вийшла наша стаття про основні принципи формування публічного простору в місті.
Публічний простір – це соціальний простір, який є відкритим і доступним для всіх. Може бути у вигляді: тротуарів, громадських площ, скверів, парків і пляжів, дворових територій багатоповерхових будинків, тощо. Основні громадські функції: рекреаційна, комунікаційна, політична та розважальна.
Успішні публічні простори в місті, це ті, які приваблюють людей, місця, де проходить активне соціальне життя, відбувається спілкування та культурний обмін. Якщо міський громадський простір добре виконує свою роль, то він стає живою «сценою», повної активності і веселощів, на якій протікає наше життя, в іншому випадку – ці місця порожніють, стають неприглядними та небезпечними , які хочеться мерщій пройти.
Чому ж одні публічні простори стають більш успішними, куди люди хочуть повертатися знову і знову, а інші ні? Розглянемо основні принципи формування привабливого громадського простору для мешканців міста:
1. Доступність
Доступність місця можна оцінити по його зв’язках з прилеглими околицями, мається на увазі як візуальний, так і фізичний зв’язок. В доступний міський простір легко потрапити і крізь нього легко пройти; він добре помітний як з відстані, так і зблизька. Часто ці місця формуються при перетині великих потоків людей у фокусній зоні міста.
Доступність також характеризується системою громадського транспорту, пішохідним зв’язком або наявністю прилеглого паркінгу.
2. Різноманітність діяльності
Багатофункціональність дозволяє простору бути максимально затребуваним різними соціальними групами та окремими людьми. Чим більше можливостей реалізації різних стратегій поведінки – від «самоізоляції» до максимальної включеності в соціальні взаємодії, тим більшим є потенціал розвитку даної території.
Важливими критеріями є: можливість використання місця впродовж усього дня, наявність архітектурних елементів, споглядання дії, залученість людей різного віку (від дітей до пенсіонерів), професій, економічного статусу.
3. Комфорт та безпека
Важливими критеріями комфорту є: зручність місця , наявність вуличних меблів, спортивних тренажерів, дитячих ігрових елементів, столів для ігор, а також елементів для проведення пасивного відпочинку – гамаків, лавок, зелених зон. Необхідна підтримка охорони порядку та освітленість у вечірній та нічний час, якісне обслуговування і хороший догляд, відсутність факторів блокуючих зв’язок людей з місцем (залишені в недозволеному місці транспортні засоби, несанкціонована торгівля) .
Для захисту від несприятливих погодних умов потрібно передбачити притінені місця в спеку та накриття в дощову погоду; для захисту від шуму та впливу агресивного міського середовища – влаштувати зелений розподілювач . Оточення також важливе, наприклад, ряд магазинів та кафе уздовж вулиці з відвідувачами привабливіші і створюють відчуття безпеки, порівняно з глухими стінами фасадів та порожніми тротуарами.
4. Гостинність місця
Атмосферу створюють хороший дизайн та увага до деталей, таких як: вази з квітами, питні фонтанчики, малі архітектурні форми, якісні матеріали . На сприйняття місця впливають і самі люди, які наповнюють його, адже від потреб відвідувачів та їх настрою буде формуватися образ певного публічного простору.
5. Точки притягання
Це корисно в тому випадку, коли територія не може бути задіяна без додаткового залучення відвідувачів. Для цього створено унікальні особливості даного місця, точки притягання. Вони існують у вигляді інсталяцій, вуличного мистецтва, скульптури, проведення фестивалів та ярмарок. Також особливістю стане цікава історія даного місця та включення його до туристичного маршруту міста.
6. Соціалізація
Це складна якість громадського простору, але як тільки вона з’являється, це стає очевидною особливістю місця. Якщо люди зустрічаються з друзями, вітають сусідів і почуваються комфортно контактуючи з незнайомцями, то вони схильні отримувати більш сильне почуття приналежності до міського спільноти і до місця, яке сприяє таким видам соціальної активності. Люди повертаються сюди знов і знов, приводять близьких та друзів.
Чим більше цих принципів формування враховано, тим популярніша територія серед мешканців міста, та туристів.
Дитяча ігрова зона Potgieterstraat від «Carve Landscape Architecture» Амстердам, Голандія. Площа-1500м.кв.
Potgieterstraat розташований в центральній частині Амстердаму, в контексті архітектури 19 сторіччя. Цей майданчик утворився як внутрішній простір між будинками. Архітекторами було запропоновано закрити це місце повністю від трафіку та замість парковки влаштувати публічний простір у вигляді унікального дитячого майданчика.
Тут створені цікаві ігрові пагорби з резини, батути, невеличкий майданчик для ігор з водою, влаштовані лави для відпочинку.
Promenade du Paillon. Ніцца, Франція
Зелений коридор, розташований в центрі Ніцци, що з’єднує національний театр з музеєм сучасного мистецтва. Ландшафтний архітектор Michel Péna.Площа-12га.
Тут знаходяться: площа водяного дзеркала з фонтанами, велика галявина, дитячий майданчик в морському стилі, світлові скульптури.
Площа Гвездослава, Братислава, Словаччина.
Одна з найбільш відомих площ міста. Розташована в Старому Місті. Тут розташовані: 2 бібліотеки з можливістю брати та читати книги безпосередньо на площі, комфортні вуличні меблі, дитячий майданчик та великі шахи. Часто проводяться концерти, влаштовуються перегляди фільмів під відкритим небом.
Відень. Австрія. Сквер у центральній частині міста.
Популярне серед жителів міста місце для відпочинку